Suomen ortodoksisen kirkon papisto

Suomen ortodoksisen kirkon piispojen ja Helsingin hiippakunnan papiston luettelo 28. lokakuuta 2022. Luettelossa mainitaan vihkimispäivä nykyisen pappeuden asteeseen sekä hiippakunta tai seurakunta, jonka papistoon henkilö tällä hetkellä kuuluu.

Kuopion ja Karjalan hiippakunnan papiston luettelo löytyy hiippakunnan ylläpitämältä sivustolta: https://ort.fi/kuopionjakarjalanhiippakunta/hiippakunnan-papisto

Oulun hiippakunnan papiston ja kanttorien luettelo löytyy hiippakunnan ylläpitämältä sivustolta: https://www.oulunorthiippakunta.fi/hiippakunnanpapistojakanttorit

Piispat

  • Arkkipiispa Leo, vihitty piispaksi 25.2.1979, arkkipiispaksi 16.12.2001
  • Metropoliitta Ambrosius, vihitty piispaksi 20.11.1988, metropoliitaksi 1.11.1996
  • Metropoliitta Panteleimon, vihitty piispaksi 16.3.1997, metropoliitaksi 1.4.2002
  • Metropoliitta Elia, vihitty piispaksi ja metropoliitaksi 11.1.2015
  • Metropoliitta Arseni, vihitty piispaksi 23.1.2005, metropoliitaksi 17.2.2019
  • Piispa Sergei, vihitty piispaksi 16.1.2022

Rovastit

  • Alava Jukka, vihitty rovastiksi 5.3.2017, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Aroma Markku, vihitty rovastiksi 11.5.2007, Helsingin hiippakunta, Hämeenlinna 
  • Durac Ion, vihitty rovastiksi 22.9.2013, Helsingin hiippakunta, Turku
  • Hjertberg Andreas, vihitty rovastiksi 27.3.2005, Helsingin hiippakunta, Turku
  • Honkaselkä Martti, vihitty rovastiksi 6.4.1990, Helsingin hiippakunta, Hamina
  • Huttunen Heikki, vihitty rovastiksi 6.12.2011, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Härkin Juhani, vihitty rovastiksi 2.4.1994, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Karhusaari Johannes, vihitty rovastiksi 25.4.1999, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Kasala Kalevi, vihitty rovastiksi 4.11.2017, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Kärki Mikko, vihitty rovastiksi 25.12.1993, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Lehmuskoski Timo, vihitty rovastiksi 6.1.1993, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Leskinen Aki, vihitty rovasttiksi 4.4.2021, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Lisitsin Veikko, vihitty rovastiksi 16.4.1995, Helsingin hiippakunta, Kotka
  • Merras Olavi, vihitty rovastiksi 3.6.1990, Helsingin hiippakunta, Lahti
  • Merras Teo, vihitty rovastiksi, 4.4.2021, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Patronen Mauri, vihitty rovastiksi 1.4.2001, Helsingin hiippakunta, Lappeenranta
  • Penttonen Jyrki, vihitty rovastiksi 26.8.2018, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Petsalo Markus, vihitty rovastiksi 23.6.1990, Helsingin hiippakunta, Lappeenranta
  • Porkka Matti, vihitty rovastiksi 29.6.2007, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Porokara Viktor, vihitty rovastiksi 2.4.1994, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Purmonen Veikko, vihitty rovastiksi 15.8.1990, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Salminen Markku, vihitty rovastiksi 19.2.2012, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Sidoroff Matti, vihitty rovastiksi 6.12.2015, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Siili Teppo, vihitty rovastiksi 25.12.1987, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Soisalo Timo, vihitty rovastiksi 8.4.2009, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Strekachev Konstantin, vihitty rovastiksi 18.4.2008, Helsingin hiippakunta, Kotka
  • Sundkvist Mikael, vihitty rovastiksi 10.9.2017, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Tynkkynen Timo, vihitty rovastiksi 26.10.2014, Helsingin hiippakunta, Lappeenranta
  • Wuorlinna Johannes, vihitty rovastiksi 15.9.2019, Helsingin hiippakunta, Hamina

Pastorit

  • Ahlbäck Lars, vihitty papiksi 1.3.2009, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Alatalo Makarios, vihitty papiksi, 21.5.2006, Helsingin hiippakunta, Lappeenranta
  • Bergenstad Jonas, vihitty papiksi 6.3.2011, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Björklund Alexandre, vihitty papiksi 15.8.2006, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Fagerlund Harry, vihitty papiksi 19.7.2020, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Hakonen Petri, vihitty papiksi 17.11.1991 Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Hautamäki Alexander, vihitty papiksi 9.4.2009, Helsingin hiippakunta, Kotka
  • Heino Kyösti, vihitty papiksi 19.9.2010, Helsingin hiippakunta, Turku (toimituskielto)
  • Hirvonen Juha, vihitty papiksi 3.10.1993, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Jalonen Lasarus, vihitty papiksi 23.7.2017, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Jauhiainen Jukka, vihitty papiksi 29.4.2012, Helsingin hiippakunta, Hamina
  • Kallinen Kimmo, vihitty papiksi 5.3.2017, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Kinkki Markku, vihitty papiksi 17.3.2013, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Korhonen Petri, vihitty papiksi 13.1.2008, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Kozyrev Oleg, vihitty papiksi 1.3.2015, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Leistola Mikko, vihitty papiksi 29.1.2012, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Lipitsäinen Matti, vihitty papiksi, 19.9.2004, Helsingin hiippakunta, Lahti
  • Loima Jyrki, vihitty papiksi 22.10.1996, Helsingin hiippakunta 
  • Markolainen Ivan, vihitty papiksi 13.10.2019, Helsingin hiippakunta, Turku
  • Petsalo Sergei, vihitty papiksi 15.8.2016, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Ratilainen Petri, vihitty papiksi 10.5.1987, Helsingin hiippakunta, Turku
  • Rautamäki Tapio, vihitty papiksi 14.5.2006, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Repo Mitro, vihitty papiksi 6.12.1990, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Rikkonen Taisto, vihitty papiksi 27.10.2013, Helsingin hiippakunta, Lahti
  • Räntilä Kari, vihitty papiksi 14.2.2010, Helsingin hiippakunta, Hämeenlinna
  • Skopets Vaslav, vihitty papiksi 16.10.2005, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Tihonov Oleg, vihitty papiksi 19.1.1991, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Toivonen Teemu, vihitty papiksi 5.2.2006, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Vola Joosef, vihitty papiksi 27.8.2017, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Väisänen Teppo, vihitty papiksi 30.5.2019, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Ylinen Mikko, vihitty papiksi 24.1.2010, Helsingin hiippakunta, Turku
  • Ylä-Jussila Aarne, vihitty papiksi 10.9.2006, Helsingin hiippakunta, Lappeenranta

Pappismunkit

  • Pappismunkki Foma, vihitty papiksi 26.11.2017, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Pappismunkki Hariton, vihitty papiksi 16.11.2008, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Pappismunkki Serafim, vihitty papiksi 15.8.2012, Helsingin hiippakunta, Helsinki

Ylidiakonit

  • Lampinen Juha, vihitty ylidiakoniksi 25.4.1999, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Salminen Andreas, vihitty ylidiakoniksi 21.12.2014, Helsingin hiippakunta, Helsinki

Diakonit

  • Ananin, Jari, vihitty diakoniksi 29.08.2004, Helsingin hiippakunta, Turku
  • Avdouevski Ioann, vihitty diakoniksi 16.10.2011, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Backman Veli, vihitty diakoniksi 15.4.2018, Helsingin hiippakunta, Hämeenlinna
  • Haataja Johnny, vihitty diakoniksi 25.11.2007, Helsingin hiippakunta, Kotka
  • Haahtela Joel, vihitty diakoniksi 12.12.2021, Helsingin hiippakunta, Espoo
  • Ikäheimo Risto, vihitty diakoniksi 25.12.2017, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Ikävalko Keijo, vihitty diakoniksi 25.3.2012, Helsingin hiippakunta, Hamina
  • Juntunen Tapio, vihitty diakoniksi 3.10.2021, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Kaski Heikki, vihitty diakoniksi 31.10.1993, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Korpela Aki, vihitty diakoniksi 5.6.2011, Helsingin hiippakunta, Lahti
  • Lasarenko Mihail, vihitty diakoniksi 11.11.2011, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Lassila Olli, vihitty diakoniksi 15.8.2007, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Liesma Jorma, vihitty diakoniksi 10.10.2010, Helsingin hiippakunta, Lappeenranta
  • Lumisalmi Erkki, vihitty diakoniksi 25.3.2012, Helsingin hiippakunta, Hämeenlinna
  • Mata Federico, vihitty diakoniksi 27.2.2022, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Okulov Juha, vihitty diakoniksi 16.2.1986, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Pesonen Seppo, vihitty diakoniksi 15.2.2009, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Podschivalov Sergei, vihitty diakoniksi 20.10.2002, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Saranpää Yrjö, vihitty diakoniksi 7.2.1999, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Silén Pär, vihitty diakoniksi 24.5.2001, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Sokratilin Vladimir, vihitty diakoniksi 17.12.2017, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Stenberg Andreas, vihitty diakoniksi 14.5.2015, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Tiittanen Veikko, vihitty diakoniksi 26.5.1991, Helsingin hiippakunta, Lappeenranta
  • Toivonen Erkki, vihitty diakoniksi 12.3.2000, Helsingin hiippakunta, Helsinki
  • Tuominen Simo, vihitty diakoniksi 7.5.2022, Helsingin hiippakunta, Helsinki