Kuopion ortodoksinen seurakunta
Snellmaninkatu 8, 70100 Kuopio

virastoKirkkoherranvirasto: puh. 0206 100 300, avoinna ma-ti, to-pe klo 9-12, ke klo 13-17, arkipäiville sattuvina ortodoksisen kirkon suurina juhlina klo 13-15.    (2.2. , 10.5. , 6.8. , 15.8. , 14.9. , 21.11.)

Faksi: 0206 100 301
Sähköposti:  kuopio(at)ort.fi

Kaikki toimitusten ja tilojen varaukset kirkkoherranviraston (puh. 0206 100 300) kautta.

Virkatodistukset ja sukuselvitykset ainoastaan keskusrekisteristä puh. 040 358 3625 tai keskusrekisteri(at)ort.fi. Laskutusasiat, vuokrat yms. , Taloustoimisto, p. 0206 100 206.

HUOM! Saamme runsaasti puheluita, kun on pyydetty soittamaan ”Kuopioon”. Kirkkoherranvirastossa hoidetaan kuitenkin vain Kuopion ortodoksisen seurakunnan asioita. Ortodoksinen kirkkomuseo RIISA, taloustoimisto, rekisteritoimisto, ym. sijaitsevat myös Kuopion kaupungissa, mutta niiden yhteystiedot löytyvät kirkkokalenterista taikka www.ort.fi .

Lapsi- ja nuorisotyötoimisto: puh. 050 4394 556

 

Papisto ja kanttorit

Keskinen alue

  • kirkkoherra, rovasti Timo Honkaselkä: puh. 050 0574443 , sähköposti – timo.honkaselka(at)ort.fi
  • kanttori Anita Lintu-Routavaara : puh. 050 3494379 , sähköposti anita.lintu-routavaara(at)ort.fi

Itäinen alue

  • rovasti Arto Leskinen, p. 040 548 6545 , sähköposti – arto.leskinen(a)ort.fi
  • sijaisena kanttori Markus Hänninen, puh. 040 195 0044 , sähköposti – markus.hanninen@ort.fi
  • kanttori Sofia Laukkanen: sähköposti – sofia.laukkanen(at)ort.fi 

Läntinen alue

  • pastori Harri Peiponen: puh. 050 4119842 , sähköposti – harri.peiponen(at)ort.fi
  • kanttori  Eija Honkaselkä: puh. 050 4119845 , sähköposti – eija.honkaselka(at)ort.fi

Iisalmen, Jyväskylän, Kuopion ja Saimaan seurakuntien venäjänkielinen pappi

rovasti Pavel Pugovkin: puh 040 130 7198, sähköposti pavel.pugovkin(at)ort.fi
Kuopion seurakunnassa kuukauden viimeinen viikko

Muu henkilökunta

  • seurakuntasihteeri: Juha Sissonen, puh. virasto 0206 100 300  /  040 1394966 
  • lapsi- ja nuorisotyöntekijä Rosa Hartikainen: puh. 050 4394 556, sähköposti – rosa.hartikainen(at)ort.fi
  • lasten ja nuorten ohjaaja  Svetlana Laamanen: puh. 040 3586 576, sähköposti – svetlana.laamanen(at)ort.fi
  • vahtimestari Heikki Peiponen (Pyhän Nikolaoksen katedraali ja seurakuntatalo Kuopio): puh. 0206 100 311,sähköposti – heikki.peiponen(at)ort.fi

Sivun hallinta