Yhteystiedot ja henkilökunta

Kuopion ortodoksinen seurakunta
Snellmaninkatu 8, 70100 Kuopio

virastoKuopion kirkkoherranvirasto: puh. 0206 100 300, avoinna ma-ti, to-pe klo 9-12, ke klo 13-17, arkipäiville sattuvina ortodoksisen kirkon suurina juhlina klo 13-15.    (2021)
Viraston ollessa suljettu, ota tarvittaessa yhteys suoraan papistoon, yhteystiedot sivun alaosassa,

Faksi: 0206 100 301
Sähköposti:  kuopio(at)ort.fi , iisalmi(at)ort.fi
Ei SMS-viestejä!

IISALMEN alueen varaukset   (1.1.2021 alkaen) ,
VIRASTO  puh.  044 081 7441 (ma,ti klo 9-12 , iisalmi@ort.fi

 

Laskutusosoite:   Kuopion ortodoksinen seurakunta, PL 74, 70101 Kuopio

Virkatodistukset ja sukuselvitykset ainoastaan keskusrekisteristä puh. 040 358 3625 tai keskusrekisteri(at)ort.fi. Laskutusasiat, vuokrat yms. , Taloustoimisto, p. 0206 100 206.

HUOM! Saamme runsaasti puheluita, kun on pyydetty soittamaan ”Kuopioon”. Kirkkoherranvirastossa hoidetaan kuitenkin vain Kuopion ortodoksisen seurakunnan asioita. Ortodoksinen kirkkomuseo RIISA, taloustoimisto, rekisteritoimisto, ym. sijaitsevat myös Kuopion kaupungissa, mutta niiden yhteystiedot löytyvät kirkkokalenterista taikka www.ort.fi .

Lapsi- ja nuorisotyötoimisto: puh. 050 4394 556

Iisalmen eli pohjoisen alueen varaukset 28.2.2021 saakka numerosta 044 081 7441. Virasto avoinna sopimuksen mukaan ma ja ti klo 9-12.  Uutena pappina pohjoisella alueella aloittaa vuoden alusta pastori Jelisei Rotko, p. 0500 271 163. Iisalmen virasto lakkaa palvelemasta lopullisesti 30.4.2021.

 

Papisto ja kanttorit

Keskinen alue

  • kirkkoherra, rovasti Timo Honkaselkä: puh. 050 0574443 , sähköposti – timo.honkaselka(at)ort.fi
  • kanttori Anita Lintu-Routavaara : puh. 050 3494379 , sähköposti anita.lintu-routavaara(at)ort.fi

Itäinen alue

  • rovasti Arto Leskinen, p. 040 548 6545 , sähköposti – arto.leskinen(a)ort.fi
  • kanttori Sofia Laukkanen , puh. 040 195 0044,  sähköposti – sofia.laukkanen(at)ort.fi

Läntinen alue

  • pastori Harri Peiponen: puh. 050 4119842 , sähköposti – harri.peiponen(at)ort.fi
  • kanttori  Eija Honkaselkä: puh. 050 4119845 , sähköposti – eija.honkaselka(at)ort.fi

Pohjoinen alue (entinen Iisalmen srk)

  • pastori Jelisei Rotko: puh. 0500 271 163 , sähköposti – jelisei.rotko(at)ort.fi
  • kanttori  Kaisa Salo: puh. 040 574 5237 , sähköposti – kaisa.hkm(a)gmail.com

Iisalmen, Jyväskylän, Kuopion ja Saimaan seurakuntien venäjänkielinen pappi

rovasti Pavel Pugovkin: puh 040 130 7198, sähköposti pavel.pugovkin(at)ort.fi
Kuopion seurakunnassa kuukauden viimeinen viikko

Muu henkilökunta

  • seurakuntasihteeri: Juha Sissonen, puh. virasto 0206 100 300
  • lapsi- ja nuorisotyöntekijän sijainen Iris Mikkonen: puh. 050 4394 556, sähköposti – iris.mikkonen(at)ort.fi
  • lasten ja nuorten ohjaaja  Svetlana Laamanen: puh. 040 3586 576, sähköposti – svetlana.laamanen(at)ort.fi
  • vahtimestari Heikki Peiponen (Pyhän Nikolaoksen katedraali ja seurakuntatalo Kuopio): puh. 0206 100 311,sähköposti – heikki.peiponen(at)ort.fi – vapaapäivät maanantai ja tiistai

Sivun hallinta

Tämän sivuston saavutettavuusseloste.