Seurakunnat

Hamina

Varuskuntakatu 14, 45100 Kouvola, puh. 0206 100 480 (ti, pe 9–14, ke–to 9–13), hamina@ort.fi

Seurakunnan sivut

Toiminta-alue: Hamina, Kouvola, Virolahti, Miehikkälä, Luumäki.

Helsinki

Liisankatu 29 A, 00170 Helsinki, puh. (09) 856 46 100, helsinki@ort.fi. Auttava puhelin (09) 856 46 299, 040 028 1585 (ti, pe ja la klo 18–22). Päivystävä pappi (09) 856 46 105, paivystaja.helsinki@ort.fi

Seurakunnan sivut

Toiminta-alueet:

Helsinki, Espoo ja Kauniainen, Vantaa.
Itä- ja Keski-Uusimaa: Askola, Järvenpää, Kerava, Nurmijärvi, Pornainen, Porvoo, Pukkila, Sipoo, Tuusula.
Länsi-Uusimaa: Kirkkonummi, Vihti, Karkkila, Inkoo, Siuntio, Lohja, Raasepori, Hanko.

Hämeenlinna

Matti Alangon katu 11 A, 13130 Hämeenlinna, puh: (03) 616 5228 (ti, ke, pe 9.30–12), hameenlinna@ort.fi

Seurakunnan sivut

Toiminta-alue: Hämeenlinna, Hattula, Janakkala, Loppi, Forssa, Jokioinen, Tammela, Somero, Ypäjä, Humppila Urjala.

Iisalmi

Kyllikinkatu 8, 74100 Iisalmi, puh. 0206 100 441 (ma, ti, ke 9–12), iisalmi@ort.fi

Seurakunnan sivut

Toiminta-alue: Iisalmi, Sonkajärvi, Vieremä, Lapinlahti, Haapajärvi, Haapavesi, Kiuruvesi, Kärsämäki, Nivala, Pyhäjärvi, Pyhäntä, Reisjärvi, Sievi ja Ylivieska.

Ilomantsi

Mantsintie 7, 82900 Ilomantsi, puh: (013) 881 084 (ma, ke, pe 9–13), ilomantsi@ort.fi

Seurakunnan sivut

Toiminta-alue: Ilomantsi.

Joensuu

Kirkkokatu 32, 80100 Joensuu, puh. 0400 397 900 (ma, ti, to ja pe 9–15 ja ke 10–15), yhteydenottolomake

Iljankatu 14, 81700 Lieksa

Seurakunnan sivut

Toiminta-alue: Joensuu, Kontiolahti, Rääkkylä, Kitee, Tohmajärvi, Lieksa

Jyväskylä

Rajakatu 39, 40200 Jyväskylä, puh: 0206100380 (ma–pe 9–12, kesä–elokuussa ma, ke, to), jyvaskyla@ort.fi

Toiminta-alue: Jyväskylä, Muurame, Petäjävesi, Keuruu, Multia, Uurainen, Toivakka, Laukaa, Saarijärvi, Äänekoski, Viitasaari,  Karstula, Kannonkoski, Kyyjärvi, Kivijärvi, Kinnula, Pihtipudas.

Jyväskylä

Kajaani

Väinämöisenkatu 29 A 1, 87100 Kajaani, puh. 045 606 2197 (ti, to klo 9–12 ja 13–15)

Seurakunnan sivut

Toiminta-alue: Hyrynsalmi, Kajaani, Kuhmo, Paltamo, Puolanka, Ristijärvi, Sotkamo, Suomussalmi, Vaala.

Kotka

Kymenlaaksonkatu 2, 48100 Kotka, puh. (05) 212 490 (ti–to 10–13), kotka@ort.fi

Seurakunnan sivut

Toiminta-alue: Kotka, Pyhtää, Loviisa, Myrskylä, Lapinjärvi.

Kuopio

Snellmaninkatu 8, 70100 Kuopio, puh. 0206 100 300 (ma, ti, to, pe 9–12, ke 13–17. Kirkon suurina juhlina 13–15), kuopio@ort.fi.

Seurakunnan sivut

Toiminta-alue: Kuopio; Juankoski, Tuusniemi, Kaavi; Pielavesi, Siilinjärvi, Keitele.

Lahti

Harjukatu 5, 15110 Lahti, puh. 0206 100 450 (ma–to 10–13), lahti@ort.fi

Seurakunnan sivut

Toiminta-alue: Lahti, Hyvinkää, Mäntsälä, Asikkala, Heinola, Hollola, Hämeenkoski, Kärkölä, Nastola, Padasjoki, Hausjärvi, Riihimäki, Orimattila, Iitti.

Lappeenranta

Kristiinankatu 7, 53900 Lappeenranta, puh. 0206 100 470 (ma, ke 10–14), lappeenranta@ort.fi

Seurakunnan sivut

Toiminta-alue: Lappeenranta, Lemi, Savitaipale, Taipalsaari, Ruokolahti, Imatra, Rautjärvi, Parikkala.

Lappi

Ounasvaarantie 16, 96400 Rovaniemi (ke 11–14), lappi@ort.fi

Seurakunnan sivut

Toiminta-alue: Rovaniemi, Ranua, Posio, Kemijärvi, Salla, Savukoski, Pelkosenniemi, Inari, Utsjoki, Kittilä, Enontekiö, Muonio, Kolari, Pello, Ylitornio.

Mikkeli

Paavalinkatu 4, 50130 Mikkeli, puh. (015) 213 352 (ke 11–15), 0206 100 351, mikkeli@ort.fi

Seurakunnan sivut

Toiminta-alue: Mikkeli, Pieksämäki, Hartola, Sysmä, Kangasniemi, Hirvensalmi, Pertunmaa, Mäntyharju, Luhanka, Joutsa, Juva.

Nurmes

Salmenkatu 5, 75500 Nurmes (virasto avoinna ke 10.15–12.00 ja 14.00–16.00), puh. 0400 608 601, nurmes@ort.fi

Seurakunnan sivut

Toiminta-alue: Nurmes, Juuka, Rautavaara, Valtimo.

Oulu

Torikatu 74, 90120 Oulu, puh. 044 5115 741, oulu@ort.fi

Toiminta-alue: Oulu, Ii, Simo, Kemi, Keminmaa, Tornio, Tervola, Pudasjärvi, Taivalkoski, Kuusamo, Kempele, Liminka, Lumijoki, Muhos, Utajärvi, Hailuoto, Siikajoki, Siikalatva, Raahe, Pyhäjoki, Merijärvi, Oulainen, Kalajoki, Alavieska.

Seurakunnan sivut

Rautalampi

Nikolaoksentie 1, 77700 Rautalampi, rautalampi@ort.fi, 0206 100 321 (ke 9–12)

Seurakunnan sivut

Toiminta-alue: Rautalampi, Suonenjoki, Hankasalmi, Vesanto, Tervo, Konnevesi.

Taipale

Viinijärventie 7, 83400 Viinijärvi, puh. (013) 641 161 (ma, to, pe 9–12), taipale@ort.fi

Seurakunnan sivut

Toiminta-alue: Liperi, Outokumpu, Polvijärvi.

Tampere

Suvantokatu 10, 2. kerros, 33100 Tampere, puh. 0206 100355 (ti–pe 9–13), tampere@ort.fi

Seurakunnan sivut

Toiminta-alue: Tampere, Pirkkala, Nokia, Sastamala, Ulvila, Nakkila, Luvia, Pori, Pomarkku, Kankaanpää, Siikainen, Merikarvia, Honkajoki, Karvia, Jämijärvi, Parkano, Kihniö, Virrat, Ylöjärvi, Ikaalinen, Hämeenkyrö, Ruovesi, Mänttä-Vilppula, Juupajoki, Orivesi, Jämsä, Kuhmoinen, Jämsä, Kangasala, Pälkäne, Valkeakoski, Akaa, Lempäälä, Vesilahti.

Turku

Yliopistonkatu 19 B 3, 20100 Turku, puh. (02) 277 5440
(ma, ti, to 10–13, ke 14–18), turku@ort.fi

Seurakunnan sivut

Toiminta-alue: Turku, Kaarina, Paimio, Parainen, Sauvo, Kemiönsaari, Salo, Somero, Marttila, Koski Tl, Loimaa, Oripää, Pöytyä, Aura, Lieto, Raisio, Rusko, Nousiainen, Masku, Mynämäki, Vehmaa, Taivassalo, Kustavi, Laitila, Uusikaupunki, Pyhäranta, Rauma, Eurajoki, Eura, Huittinen, Kokemäki, Harjavalta, Köyliö, Säkylä, Punkalaidun, Maarianhamina, Lemland, Föglö, Kökar, Sottunga, Lumparland, Kumlinge, Brändö, Vårdö, Saltvik, Sund, Finström, Hammarland, Geta, Eckerö, Jomala.

Vaasa

Koulukatu 45, 65100 Vaasa, puh. 0206 100495 (ke 11–14), vaasa@ort.fi

Seurakunnan sivut

Toiminta-alue: Vaasa, Mustasaari, Laihia, Isokyrö, Vöyri, Uusikaarlepyy, Pedersöre, Pietarsaari, Luoto, Kruunupyy, Kokkola, Kannus, Toholampi, Lestijärvi, Halsua, Kaustinen, Veteli, Perho, Evijärvi, Lappajärvi, Vimpeli, Alajärvi, Soini, Ähtäri, Alavus, Kuortane, Lapua, Kauhava, Seinäjoki, Ilmajoki, Jalasjärvi, Kurikka, Kauhajoki, Isojoki, Karijoki, Teuva, Kristiinankaupunki, Kaskinen, Närpiö, Korsnäs, Maalahti.

Varkaus

Relanderinkatu 5, 78200 Varkaus, puh. 040 502 1838 (ke 9–13), varkaus@ort.fi

Seurakunnan sivut

Toiminta-alue: Varkaus, Heinävesi, Joroinen, Leppävirta, Puumala, Rantasalmi, Enonkoski, Savonlinna, Sulkava.

Tulostettava sivu